Our offices will be closed Nov. 23–26. We’ll reopen Mon., Nov. 27.
All orders placed after Nov. 22 will begin to ship Nov. 27.

Female video teacher holding picture of bird

Engaging

Expert teachers draw students in, like they’re part of the class.

Boy watching video lesson on his bed

Flexible

Since lessons are pre-recorded, you can do school anywhere, any time.

Father and son using laptop

Simple

Free video manuals show what to expect & give you a plan to start from.

Caring, Skillful Teachers for Every Grade

How do you teach calculus? Fifth-grade science? Tenth-grade literature? Spanish?

How do you explain any subject so your kids “get it”?

Whatever grade, whatever subject, the teachers on video have it covered. They tap into their years of experience (and love for students)

  • to make hard concepts simple
  • to draw in students of all abilities
  • to motivate each student to do his best
See Teacher Bios & Lesson Samples
Laptop on desk with male video teacher

excitement

I am beyond thankful for the excitement you brought to my son in every video, and how you were able to make him a part of the class.
Georgina P.

Value

Abeka Academy delivers professional instruction on par with private tutoring. Typically, that costs $30–$85 per hour.*

Even if you choose the most expensive option—10 hours of video lessons on demand for $50—that’s only $5 per hour.

*https://www.angieslist.com/articles/how-much-should-tutoring-cost.htm

See Options & Prices
Mom and daughter using video lesson on laptop

Options

What do you need from year to year? Day to day? With easy options, you can use video just when you need it.


1

Video lessons
on demand

  • any subject, any grade, any lesson
    (video manual not included)
  • streaming format
  • available in 10-hour blocks
Shop
2

Video lessons
by subject

Shop
3

Video-subject
combos

  • grades 1–6
  • language arts & Bible
  • arithmetic, science, history, & Bible
  • streaming format
Shop
4

Abeka
Academy

Shop
Group of textbooks and video lessons
Tip icon with light bulb

Before buying a single subject or subject combo, look at the price of a full grade. For example, language arts & Bible in 5th grade would be $489 for books and lessons. For $796, you could get books and lessons for EVERY subject—language arts, Bible, arithmetic, science, history, and art.

That’s $307 more for 3 more subjects + art—the best value. (The difference comes out to only $1.81 more a day.)*

Besides that, you’d also have the 6-month payment plan option and the option of FREE accreditation.

*based on 170 school days’ worth of lessons

What do lessons look like?
See samples